Tipy a rady

5 tipov ako zvládnuť prechod do chladnejších dní a neochorieť

V čase, keď sa dni skracujú a počasie dostáva podobu chladných rán a nocí, ale teplých popoludní, organizmus vynakladá enormnú námahu, aby si udržal stav zdravia. Rovnako aj u detí, ktoré sa vrátili do školy medzi kolektív, je vyšší predpoklad, že môžu ochorieť. Nové stresujúce rozvrhy vplývajú nielen na nich, ale aj na dospelých.

  1. Udržujte sa v teple

Jedzte „zohrievajúce“ jedlá a pite teplé nápoje. Zatiaľ čo nápoje sú jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť zahriatie tela pomerne rýchlo, pravidelné stravovanie napomáha udržať telesnú teplotu na vysokej úrovni dlhodobejšie. Snažte sa preto mať aspoň jedno teplé jedlo denne. Vo všeobecnosti platí, že potraviny, ktorých trávenie trvá dlhšie, pomáhajú zvýšiť telu telesnú teplotu a zohriať sa.

Obliekajte sa do viacerých vrstiev (obzvlášť dôležité u malých detí), aby ste znížili stres, ktorým telo prechádza pri regulácii telesnej teploty.

Samotné vystavenie sa chladu alebo prechladnutie však nemusí ihneď znamenať chorobu: Je to pravda iba čiastočne. K tomu, aby sme ochoreli ešte treba príslušné baktérie alebo vírusy. Bez nich to nejde. Samozrejme, podchladenie organizmu znižuje aj imunitu, teda celkovú odolnosť a to zase umožňuje vírusom a baktériám rýchlejšie sa v nakazenom organizme množiť, a tak dosiahnuť počet choroboplodných zárodkov potrebných na vypuknutie choroby – angíny, chrípky, zápalov priedušiek a podobne,“ vysvetľuje MUDr. Oto Sova, CSc.

  1. Využime, čo máme na ochranu

Najlepšou ochranou proti chorobám je aktívna prevencia. Tu môžu byť nápomocné prírodné saponíny: „Saponíny v DIAMOND YACCA doctor sova® znižovaním povrchového napätia do značnej miery sťažujú proces adherencie – priľnutia vírusov na bunečný povrch, a tým napomáhajú zastaveniu reakcie. Aplikáciou saponínov sme dosiahli pri infekčnej mononukleóze úpravu pečeňových testov v priebehu 1 – 2 mesiacov, kde pri klasickej liečbe sa tieto dostávajú do normálu asi tak za polrok. K podobným výsledkom sme dospeli aj v prípade iných viróz – počínajúc chrípkou až po hepatitídy. DIAMOND YACCA doctor sova® tak môžeme odporúčať ako prevenciu aj pri infekčných ochoreniach,“ hovorí MUDr. Sova, ktorý sa výskumu saponínov venuje už 33 rokov.

Saponíny okrem toho, že prispejú k ochrane pred vírusmi, baktériami a tým aj sezónnymi vírusovými ochoreniami, zároveň napomáhajú prečistiť celý organizmus a podporujú celkové zdravie človeka.

  1. Doprajte si dostatok pohybu

Vyhnite sa však extrémnym športom s nadmernou námahou. Po skončení prechodného sezónneho obdobia môžete úroveň námahy opäť zvýšiť.

Vhodné sú prechádzky, beh, joga alebo posilňovňa. Pravidelný pohyb zlepšuje imunitu a dobre vplýva aj na psychické zdravie.

U detí je dôležité mať tiež pevne stanovený čas na fyzické aktivity. Spoločné rodinné aktivity, ako je výlet do prírody alebo športové hry môžu nielen zlepšiť fyzickú kondíciu, ale aj posilniť rodinné puto a priniesť radosť z pohybu.

  1. Podporujte imunitu aj u detí

Deti potrebujú ešte viac ako dospelí mať dobrú imunitu, aby dokázali predchádzať chorobám. Základom je, aby mali dostatok spánku, vyváženú stravu a pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu. Pre deti je dôležité, aby ich jedálniček zahŕňal mliečne výrobky, ryby, obilniny a dostatok čerstvého ovocia a zeleniny.

V prípade, ak už u detí prepukne choroba, pre jej ľahšie zvládnutie môžu byť (podobne ako u dospelých) osožné prírodné saponíny. Sú neškodené a organizmom iba pretečú. Pre ľahšie užívanie saponínov u detí MUDr. Sova vyvinul DIAMOND YACCA doctor sova® želé s jemnou mätovou príchuťou: „U detí do 10 rokov odporúčam užívať jedno saponínové želé ráno a jedno večer (1 – 0 – 1), u detí od 10 rokov sa užívajú rovnaké dávky ako u dospelých. Aj deti môžu užívať saponíny neobmedzene ako dospelí, avšak z psychologických príčin ukončujeme užívanie saponínov u detí dva týždne po dosiahnutí fyziologických ukazovateľov a hodnôt,“ dopĺňa doktor Sova.

Saponíny sa osvedčili aj u detí, ktoré trpeli často chronickými zápalmi mandlí, dutín či priedušiek. „Po podaní prírodných saponínov z DIAMOND YACCA doctor sova® v priebehu niekoľkých dní sa dostavil nový atak choroby, predpokladáme, že saponíny v dôsledku zníženia povrchového napätia vypudili ukryté baktérie z hlbokých fjordov mandlí, záhybov hrtana či z hĺbok najtenších priedušiek. Tie sa zaktivizujú a dieťa ochorie. Vtedy treba nasadiť účinnú spoluprácu so skúseným pediatrom, kultiváciu exkrementov a nasadenie cielenej antibiotickej liečby. O pozitívnych výsledkoch svedčí u množstva pozorovaných pacientov aj niekoľkoročná absencia zvyčajných ochorení alebo ich úplné vymiznutie,“ hovorí MUDr. Sova.

  1. Zbavte sa stresu a doprajte si dostatok spánku 

Dôležité je vyvážiť prepracovanosť a prílišné premýšľanie s oddychom. Vytvorenie zdravých návykov a rutiny môže poskytnúť štruktúru potrebnú na to, aby ste zostali zdravý počas prechodných chladných mesiacov a obdobiach zvýšeného stresu. Stanovenie pravidelného času prebúdzania a vstávania, plánovanie aktivít a udržiavanie typických časov na jedlo – to všetko môže pomôcť.

Sociálna prepojenosť tiež prispieva k dlhšiemu životu a lepšiemu zdraviu. Ľudia sú sociálne stvorenia a výskumy ukazujú, že ľudia so silnými sociálnymi väzbami sú lepšie pripravení vyrovnať sa so stresom, úzkosťou a depresiou, ktoré môže chladnejšie počasie ešte zhoršiť.

U detí je obzvlášť dôležité, aby mali priestor aj na hranie a voľnočasové aktivity, ktoré ich bavia. Spokojné a oddýchnuté deti znamenajú aj menej stresu pre rodičov, čím sa celá domácnosť môže vyhnúť preťaženiu a aj prípadným chorobám.

Pridaj komentár