Alergia vás môže zasiahnuť okrem obdobia jari a leta aj na jeseň. Iné typy alergií zas pretrvávajú počas celého roka. Dôležité je sa alergénom vyhýbať, pričom zmierneniu až vymiznutiu alergií môžu pomôcť prírodné saponíny.
Alergie sa prejavia, keď imunitný systém odhalí a následne reaguje na cudzorodú látku, o ktorej si myslí, že je škodlivá. Príznaky, ktoré človek pociťuje, ako napr. kýchanie, nádcha alebo upchatý nos, sú prejavom toho, že imunitný systém bojuje proti nevítanému útočníkovi.
Čo môže spôsobovať alergie?
Peľ je najčastejšou príčinou sezónnych alergií, ktorá sa vyskytuje ako u dospelých, tak aj u detí. Peľový alergén je práškovitá látka, ktorú produkujú stromy, trávy a buriny. Je ľahký a suchý, preto sa prenáša vetrom veľmi rýchlo a na veľké vzdialenosti. Vysoké hladiny peľov v ovzduší podľa peľového spravodajstva znamenajú, že alergici budú mať s veľkou pravdepodobnosťou horšie prejavy peľovej alergie ako bežne.
Pleseň sa najčastejšie nachádza v kúpeľniach, pivniciach či v iných domových priestoroch. Vo vonkajšom prostredí je jej zdrojom napr. pôda alebo opadané mokré lístie. Rovnako ako peľ, tak aj spóry plesní v podobe drobných ľahko sa rozmnožujúcich častíc, ktoré sú pozorovateľné len mikroskopom, sa šíria vzduchom a u človeka môžu vyvolať alergiu na plesne. Na rozdiel od peľov sa plesne hravo šíria ako v teplom, tak aj vo vlhkom počasí. Vo vonkajšom prostredí je ich vo vzduchu najviac na vrchole leta a začiatkom jesene.
Roztoče sú mikroskopické ploštice, ktorým sa darí rovnako v teplom a vlhkom prostredí, ako napr. posteľná bielizeň, koberce, nábytok či matrace. Alergickú reakciu nespôsobuje uhryznutie roztočmi, ale ich kožné lupiny a výkaly. Pokiaľ máte alergiu na roztoče, pravdepodobne budete mať problémy s alergiou počas celého roka.
Panuje domnienka, že zvieracia srsť či chlpy sú príčinou alergií. Alergény sa však srsťou iba roznášajú. Alergickú reakciu vyvolávajú najmä bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v lupinách, slinách alebo moči zvierat a na ktoré sa chlpy ľahko prilepia. Tie sa potom s ľahkosťou dostávajú na človeka.
„Alergény, bielkoviny, polypeptidy, peľ, prach z roztočov sa dostanú na alebo do tela trpiaceho, priľnú na koži, slizniciach, dutinách alebo prieduškách a keď dosiahnu dostatočné množstvo, organizmus proti nim vytvára protilátky. Pri ich náraste nad únosnú mieru vzniká alergický záchvat,“ vysvetľuje MUDr. Oto Sova, CSc.
Peľová alergia na jeseň, iné sú aj celoročné
Peľová alergia sa nevyskytuje iba v jarnom (apríl, máj, jún) a letnom období. Od konca leta a počas celej jesene sú príčinou silných alergií peľové zrnká rastliny menom ambrózia. Jej vrchol je v polovici septembra, ale príznaky môžu trvať až do prvého mrazu, takže je možné mať peľovú nádchu aj v novembri. Chladné počasie môže priniesť úľavu od niektorých alergénov, no alergici stále môžu reagovať na spúšťače alergií v interiéri, ako napr. zvieracia srsť, pleseň alebo roztoče, kvôli ktorým môžu mať príznaky alergií počas celého roka.
„U alergií je nebezpečné to, že si ich organizmus analyzuje a ich zloženie si zapisuje do bunečnej molekulovej pamäti. Tým sa stane to, že čím ďalej, tým menej alergénov môže spôsobiť takú istú alergickú reakciu, ako bola prvá.“ dopĺňa doktor Sova.
Dajú sa alergie udržať pod kontrolou bez liekov?
Akonáhle sa u človeka rozvinie peľová alergia, je málo pravdepodobné, že zmizne. Môže sa však zmierniť, a to aj bez chemických liekov. Niektoré výskumy naznačujú aj jej úplne vyliečenie.
„Moderná medicína dokáže zistiť značné množstvo alergénov a liečba spočíva vo vyhýbaní sa im a v tlmení alergickej odozvy. Nie vždy sa to ale darí. Sledovanie alergikov, ktorí odišli z miesta, kde trpeli na alergiu do úplne odlišného prostredia a zotrvali tam viac ako 6 – 8 mesiacov, ukázalo, že väčšina z nich už po návrate alergiou netrpela alebo netrpela dovtedy, dokým sa nevytvorila nová precitlivelosť. Je to spôsobené vymazaním zápisu zloženia alergénu z bunečnej molekulovej pamäti,“ vysvetľuje MUDr. Oto Sova, CSc. Z toho vyplýva, že ak znemožníme neustále sa obnovujúce zápisy daného alergénu do molekulárnej pamäti, tá zápis vymaže, neobnoví a trpiaci sa vylieči. Aby sa molekulárny zápis vymazal, je potrebné znemožniť jeho obnovovanie v priebehu asi jedného roka.
Naša DIAMOND YACCA doctor sova® s obsahom čistých prírodných saponínov znižovaním povrchového napätia sťažuje adherenciu (prilepenie) alergénov na a v organizme, a tým bráni nahromadeniu takého množstva alergénov, ktoré sú už v stave vyvolať alergickú reakciu a jej zápis do molekulárnej pamäti. „S DIAMOND YACCA doctor sova® sme dosiahli veľmi pekné úspechy pri peľovej alebo sennej nádche, kožných ekzémoch, alergických žihľavkách, astme a iných.” ozrejmuje MUDr. Oto Sova, CSc., ktorý sa výskumu saponínov venuje už 33 rokov a testovaniu prírodnými saponínmi podrobil stovky alergikov.
„Mali sme pacientov, ktorí hodnotili svoju peľovú nádchu prvý rok ako 20-vreckovkovú za jeden deň. Po užívaní saponínov z DIAMOND YACCA doctor sova® bola 10-vreckovková a až nasledujúci rok poklesla na 3-vreckovkovú. Niekedy je potrebné užívanie saponínov o rok zopakovať. A ak sa alergik dokáže vyhýbať alergénom, ktoré sú mu známe a užíva saponíny z DIAMOND YACCA doctor sova® 6 – 8 mesiacov (až rok) má veľmi dobré šance, že sa alergie môže až zbaviť. “ dopĺňa doktor Sova.
Saponíny sa v malom množstve bežne nachádzajú v rôznej zelenine, bylinkách, víne alebo čaji, avšak v takomto množstve majú nízky účinok. Najviac saponínov sa nachádza v palme yucca shidigera. MUDr. Oto Sova, CSc. vyrába saponínový výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova® z yuccy patentovanou metódou bez použitia chémie. Kvalita výživového doplnku je tak garantovaná. V prípade alergií radí doktor Sova užívať saponíny nasledovne:
„Dospelí v začiatku liečby 4 kapsule denne (2,0,2), deti: 2 kapsule denne (1,0,1). Po poklese reakcií, čo je niekoľko mesiacov, môže užívateľ prejsť na polovičné dávky, ktoré užíva do konca roka. V čase silných sezónnych alergií a alarmujúcich príznakov môže alergik užívať denne 6 až 8 kapsúl rovnomerne rozdelených do periódy dňa. Mimo tohto obdobia môže postupne znižovať príjem saponínov, ale pod hladinu 2 kapsúl denne neodporúčam klesnúť.“