Mnohí sa ju snažia zahnať liekmi, prechádzkami alebo totálnou izoláciu v tme a tichu. MUDr. Sova hovorí, že s migrénou sa dá bojovať. Avšak je potrebné ju včas rozoznať.
To, že migréna je iba bolesťou hlavy, je veľkým podcenením tejto choroby. Ide totiž o bolesť silnú až ochromujúcu, pričom tí, ktorí ňou trpia, sotva dokážu normálne fungovať. V čase jej trvania sa postihnutí potrebujú niekam schovať, mať ticho a tmu a celé to iba pretrpieť. Niektorí majú migrénu aj 20-krát do mesiaca, pričom choroba má vplyv na ich prácu, koníčky aj rodinu, a teda na celkový spokojný život.
Migréne ale treba venovať pozornosť. „Často ju nielen laici, ale aj lekári podceňujú, a tak sa jej liečbe venuje len zlomok chorých. Ľudia si často myslia, že je to obyčajná bolesť hlavy, ktorú možno zahnať pohárom vody alebo liekmi proti bolesti,“ hovorí MUDr. Oto Sova, CSc.
Migréna pritom postihuje na Slovensku stovky tisíc ľudí. Bolesťou hlavy, ktorá sa opakuje viac ako dvakrát do mesiaca podľa prieskumov trpí tretina ľudí na Slovensku. „Bolesti hlavy sa vyskytujú častejšie, ako si myslíme, a to v rôznych vekových skupinách a aj keď sa domnievame, že týmto príznakom trpia hlavne starší ľudia, opak je pravdou, mládež je ňou takisto postihnutá,“ dodáva doktor Sova.
Príznaky migrény
Migrenik musí spĺňať dve zo štyroch charakteristík bolesti: jednostranná bolesť, pulzujúca bolesť hlavy, mierna až silná bolesť hlavy a bolesť, ktorá sa zhoršuje aktivitou, ako je napr. chôdza po schodoch. Migrénu často sprevádza nevoľnosť alebo zvracanie, citlivosť na svetlo a zvuky, mravčenie v rukách či poruchy videnia, a to nielen pri očnej migréne. Záchvat zvyčajne trvá 4 až 72 hodín. „Diagnóza sa stanoví po tom, čo osoba zažila najmenej päť záchvatov a bolesť sa nepovažuje za spôsobenú ničím iným, nakoľko bolesti hlavy môžu spôsobovať aj rozličné ochorenia, ale aj úrazy, prechladnutia, zápaly tvárových a čelných dutín, poruchy anatómie krčnej chrbtice, zápaly krčných svalov,“ vysvetľuje Dr. Oto Sova.
Migréna je jednou z hlavných príčin zníženej práceschopnosti u ľudí s vekom pod 50 rokov. „Migrénu môžu vyvolávať rôzne vplyvy, ako napr. stres, zmena zabehnutého stereotypu. Asi u tretiny pacientov môže byť migréna sčasti dedičná. Vždy je efektívnejšie sa začať kedykoľvek starať o túto chorobu, ako ju zaháňať analgetickými liekmi alebo neriešiť vôbec,“ prízvukuje lekár a vedec Oto Sova.
S bolesťami hlavy ale možno zabojovať, prípadne im predchádzať, a to hlavne vtedy, ak sú spôsobované opakovanými obehovými problémami. „Totiž často môže nastať situácia, kedy sa niektoré cievy v časti mozgu alebo aj v pridružených častiach krku a krčnej chrbtice zanášajú enormne rýchlo nežiaducimi sedimentmi, a tým spôsobujú nedostatočné zásobovanie príslušných oblastí krvou, teda kyslíkom, čo môže vyvolávať opakované bolesti hlavy vo forme migrény.“
Účinným môže byť užívanie prírodných saponínov: „U užívateľov saponínov sa zanášanie ciev nežiaducimi sedimentmi podstatne znížilo a ultrasonické vyšetrenia potvrdili tento stav,“ vysvetľuje MUDr. Oto Sova, ktorý podrobil dlhodobému testovaniu vplyvu prírodných saponínov z yukky na migrénu niekoľko stoviek dobrovoľníkov.
Saponíny
Saponíny sa bežne nachádzajú v rôznych potravinách ako zelenina, ovocie a bylinky. Nájdeme ich napr. v brokolici, quinoe, špenáte, ovse či strukovinách, ide však len o malé množstvá. Vhodné je preto užívať saponíny v koncentrovanejšej podobe, a to vo forme kapsúl. „V prípade migrény je pomer úspešnosti a neúspešnosti približne 1:1. Dôležité je uvedomiť si, že ide o veľmi jemné mozgové cievy, ktorých spriechodnenie trvá dlho, niekedy aj dva roky,“ vysvetľuje biochemik a vedec MUDr. Oto Sova, CSc., ktorý sa výskumu saponínov vo svojom výskumnom ústave venuje už 33 rokov.
Prírodné saponíny v porovnaní s liekmi nepôsobia chemicky ani biologicky, ale fyzikálne. Sú zaraďované do skupiny tzv. funkčných potravín podporujúcich prirodzené vylučovanie škodlivých látok a sedimentov z tela von. Pracujú spôsobom znižovania povrchového napätia v cievach celého organizmu, t. j. aj na slizniciach orgánov, robia ich povrchy klzkými a pomáhajú z nich odstrániť všetky škodlivé sedimenty.
„Saponíny sa v organizme s ničím nezlučujú, ani nič nerozlučujú, iba znižujú povrchové napätie na stenách ciev, nervov a orgánov, čím dosahujú to, že sú klzkejšie a napomáhajú tomu, že rôzne látky sa na nich nemôžu usádzať a tieto plochy postupne opúšťajú a rozpúšťajú sa v krvi či lymfe,“ vysvetľuje doktor Sova.
Patentovaná výroba
Saponínový výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova® sa vyrába autofokusáciou opísanou v americkom patente MUDr. Sovu č. 5,256,269. Pri autofokusácii dochádza k deleniu saponínov z yukky na steránové a terpénové čistým elektrickým prúdom, a to bez použitia chémie. Delenie je potrebné na to, aby sa následne dva druhy saponínov zmiešali v správnom pomere, pretože steránové saponíny pôsobia v tráviacom trakte a terpénové v cievach a lymfe. DIAMOND YACCA doctor sova® tak napomáha odstráneniu škodlivých látok a sedimentov nielen z čriev a krvi, ale aj z celého tela, keďže každá jedna bunka je zásobovaná cievami.
Saponíny tak môžu pomôcť nielen s migrénou ale aj s množstvom iných ochorení.
DIAMOND YACCA doctor sova® má kontrolované zloženie vyvinuté na vedeckom základe. Nesie ochrannú známku a je certifikovaná.
Výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova® kúpite na www.doktorsova.sk.