Tipy a rady

Vyperte si organizmus

Strava aj prostredie, v ktorom žijeme, majú významný vplyv na naše zdravie. Zbavuje sa však organizmus všetkého nepotrebného, čoho sa zbaviť má? Alebo sa môže zanášať?

Strava

K tomu, aby sme žili, potrebujeme jesť. Niekto sa snaží jesť príkladne – pravidelne a zdravo, s množstvom zdravých potravín, ovocia a zeleniny, v snahe o zdravý životný štýl. Aj tu sa ale vynára otázka, či zdravé potraviny sú naozaj zložením také, ako naznačujú a čo sľubujú.

Inému je naopak jedno, čo a kedy zje, či konzumuje veľa mäsa, polotovarov, tukov a sladkostí. Aj súčasný rýchly životný štýl si vyberá svoju daň v podobe hltavého alebo nárazového jedenia, kedy organizmus nestíha stráviť jedno jedlo a už prichádza ďalšie.

Telo potravu spracováva, rozkladá, využije z nej to, čo sa využiť dá a vylučuje to, čo je nepotrebné. Odchádza však z tela naozaj všetko, čo organizmus nepotrebuje a čo mu môže uškodiť? Alebo sa môže telo človeka zanášať?

Ako to teda je? Zanáša sa organizmus?

„V prípade tráviaceho systému sa v žalúdku a črevách môžu objavovať zvyšky nestrávenej alebo nestráviteľnej potravy, ktoré sa usádzajú na stenách žalúdka, podobne ako káva v hrnčeku. Ide o nie makroskopické, ale mikroskopické sedimenty. Z endoskopických nálezov sa dá čítať – žalúdočná sliznica matná, a ona má byť lesklá. Podobne aj v črevách, kedy sa mikroskopické sedimenty môžu usádzať medzi štruktúry črevných klkov, znižuje sa schopnosť vstrebávania rôznych živín, klesá pružnosť čriev a peristaltiky a objavujú sa zápcha, nadúvanie a plynatosť,“ vysvetľuje lekár a vedec MUDr. Oto Sova, CSc.

V prípade matnej sliznice žalúdka nežiaduce sedimenty môžu brániť tráviacim šťavám voľnému prestupu zo žalúdočnej steny do žalúdočnej dutiny. Keďže sú agresívne a pôvodne mali niečo rozožierať, môžu začať atakovať žalúdočnú stenu, výsledkom čoho je zápal žalúdočnej steny. Uvedené prostredie v žalúdku môže prispievať aj k premnoženiu mikroorganizmov typu helikobakter, čoho výsledkom sú vredy na žalúdku.

Podobne sa to môže diať na všetkých orgánoch tela. Ďalším príkladom je slinivka brušná – pankreas, významná pri metabolizme cukrov (aby človek nemal cukrovku). „Zjednodušene opísané, mikroskopické usadeniny môžu postupom času upchať jej jemný vývod. Ten, keď sa uzavrie a povolí a zas zavrie a povolí, slovom tento proces sa stimuluje, dochádza k refluxu (vráteniu) aktívnych enzýmov z čreva, ktoré aktivizujú enzýmy v pankrease. Iné exopeptiázy (enzýmy) sú už aktívne a tieto začnú rozožierať vlastné tkanivo orgánu – pankreasu. A keďže nepatria medzi tvrdé rozbíjajúce enzýmy, tento proces je pomalý, dlhotrvajúci. Pacient trpí bolesťami, kŕčmi okolo pupka a keď enzýmy začnú rozožierať tie štruktúry pankreasu, ktoré regulujú metabolizmus cukrov, dostaví sa starecká cukrovka, t.j. diabetes 2. typu,“ opisuje MUDr. Sova.

Takýto proces sa odohráva aj v cievach. Jednoznačným dôkazom je usadený cholesterol na ich stenách, ktorý môže byť príčinou ďalších závažnejších srdcovocievnych ochorení, ako sú vysoký krvný tlak, infarkt, mŕtvica a pod. A keďže cievy vyživujú všetky orgány tela, postupné možné zanášanie môže spôsobovať zdravotné ťažkosti aj na zvyšných telesných orgánoch.

Žlčník a žlčníkové kamene sú ďalším príkladom. „Proces je zložitý, zjednodušene, mikroskopické usadeniny v žlčníku, ktoré môžu spôsobovať postihnutým kŕče, röntgenologické alebo ultrazvukové vyšetrenie spočiatku neukáže, majú totiž rovnakú priepustnosť ako röntgenové lúče, teda výsledkom vyšetrení je krásny čistý žlčník bez kameňov. Lekár väčšinou skonštatuje, že ide o cholecystophatiu – t.j. žlčníkové ťažkosti. Ale to už pacientka vedela predtým, než prišla k lekárovi. Lekár jej predpíše spazmolitiká a diétu, to znamená, zakáže jej všetko. Od alkoholu cez mastné jedlá až po obyčajnú vodu, pričom pacientka sa napije destilovanej vody a dostane žlčníkový záchvat. Žlčník totiž pracuje reflexne, čo si málokto uvedomuje. Takto ďalej trápený žlčník sa stáva aplastickým, tzn. prestane postupne pracovať, roztiahne sa, žlč sa v ňom začne zhusťovať, žlčové kyseliny sa vyzrážajú, až sa vytvorí žlčníkový piesok, ktorý sa postupne metabolitmi zliepa v žlčníkové kamene,“ vysvetľuje lekár MUDr. Oto Sova, CSc., ktorý tento stav diagnostikoval u mnohých pacientov.

Ak sa žlčník vyoperuje, neznamená to, že dôjde k zastaveniu procesu usadzovania a vytvárania ďalších kameňov, naopak, môže sa to zopakovať v žlčovodoch pečene s následným vážnym poškodením pečene, až cirhózou.

V tomto procese nie sú vynechané ani kĺby. V prípade, ak sú cievy zanesené, nedochádza k dostatočnej výžive kĺbovej chrupavky látkami potrebnými pre ich správne fungovanie a ktorých má telo zvyčajne dostatok. Výsledkom môžu byť artrózy, artritídy, kĺbové a reumatické zápaly, progresívne polyartritídy a pod.

„Mikroskopické usadeniny možno preukázať aj na nervových a lymfatických vláknach,“ konštatuje MUDr. Oto Sova, CSc., ktorý sa problematike zanášania v prepojení na saponíny venuje už 35 rokov.

Environmentálne zdravie

Nevhodné a znečistené životné prostredie zodpovedá za takmer 20 % všetkých úmrtí  Európanov. V prostredí, ktoré obklopuje každého z nás, sa nachádza množstvo rozličných faktorov, ktoré môžu nepriaznivo vplývať na naše zdravie.

Potrebný je čistý vzduch, kvalitná voda a už spomenuté potraviny. V prípade, ak nie sú v poriadku, do tela človeka sa môžu postupne dostávať škodlivé látky, ako ťažké kovy, chemikálie, plasty, emulgátory (tzv. e-čka) a podobne. Príkladom je bežná hnačka, na ktorú každý deň zomrie vo svete sedem ľudí, väčšinou detí. Príčinou úmrtia bola znečistená voda.

Podľa odhadov Európskej environmentálnej agentúry vystavenie sa jemným časticiam (znečisťujúcim látkam) zapríčiní ročne v Európe viac ako 400 000 úmrtí, ktoré boli spôsobené najmä kardiovaskulárnymi a respiračnými ochoreniami, rakovinou, cukrovkou typu 2 či systémovými zápalmi. Tiež sa často objavujú psychické poruchy, ako jednoduché zabúdanie, ale aj komplikovanejšie príhody, ako Alzheimerova choroba či Parkinsonove príznaky.

„Tu teda žiadny odbor medicíny nemá istotu a skúsenosti získavame jedine pozorovaním. Z našej strany je to štatistika odberateľov a užívateľov saponínov v porovnaní s ich súčasníkmi pochádzajúcimi napríklad zo spoločných školských lavíc, z jednej firmy či športového odvetvia. Neostáva nám nič iné, ako sledovať a porovnávať užívateľov saponínov s tými, čo ich neužívajú, ale vedú podobný životný štýl,opisuje doktor Sova.

Prírodné saponíny

Saponíny sú výťažky z rastlín a bežne sa nachádzajú v strukovinách, bylinkách, zelenine, ako napr. v špargli, hrachu alebo aj v červenom víne, ide však o veľmi nízke dávky. Väčšie množstvá saponínov sa extrahujú z iných prírodných zdrojov. Najvyšší obsah saponínov má Yucca shidigera. Je to palma vysoká 60-80 cm, ktorá rastie v púšťach Utahu. Darí sa jej na slnku, ale aj v mínusových teplotách. Je veľmi odolná a znesie teploty od -15 do +50 °C,“  hovorí MUDr. Oto Sova, CSc., odborník na saponíny.

Pre užívanie sa saponíny yuccy starostlivo vyberajú, triedia a separujú. K výrobe konzumných saponínov sa plne využíva separácia elektrickým prúdom podľa amerického patentu MUDr. Sovu.

Palma Yucca shidigera

Vypratie organizmu

Saponíny v porovnaní s liekmi nepôsobia chemicky ani biologicky, ale fyzikálne. Sú zaraďované do skupiny tzv. funkčných potravín podporujúcich prirodzené vylučovanie škodlivých látok a sedimentov z tela von. Pracujú spôsobom znižovania povrchového napätia v cievach celého organizmu,  t. j. aj na slizniciach orgánov, robia ich povrchy klzkými a pomáhajú z nich odstrániť všetky škodlivé sedimenty.

Saponíny sa v organizme s ničím nezlučujú, ani nič nerozlučujú, iba znižujú povrchové napätie na stenách ciev, nervov a orgánov, čím dosahujú to, že sú klzkejšie a napomáhajú tomu, že rôzne látky sa na nich nemôžu usádzať a tieto plochy postupne opúšťajú a rozpúšťajú sa v krvi či lymfe,“ vysvetľuje doktor Sova.

Jeden typ saponínov v DIAMOND YACCA doctor sova® trochu pení a celý proces by sme tak mohli prirovnať k vypratiu organizmu. Saponíny by mali byť po 3-5 hodinách komplexne z organizmu vylúčené a organizmom iba pretiecť.

DIAMOND YACCA doctor sova® želé a DIAMOND YACCA doctor sova® 280 kapsúl

Podľa súčasnej legislatívy EÚ nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by u zákazníkov mohli vzbudzovať dojem zdravotného alebo liečebného účinku výživových doplnkov v tomto prípade saponínov z DIAMOND YACCA doctor sova®. MUDr. Oto Sova, CSc. však vykonal na pacientoch počas 35 rokov výskumu tisícky vedeckých testovaní a analýz v súvislosti s pôsobením saponínov na rôzne ochorenia. Výsledky naznačovali jednoznačné závery.

„Napríklad v prípade cukrovky druhého typu sme vykonali porovnanie stavu ochorenia u bežných trpiacich a u užívateľov saponínov, kde bolo zistené výrazné zlepšenie,“ dodáva lekár a vedec Oto Sova.

35-ročný výskum saponínov na Slovensku

K prírodným saponínom z yuccy sa MUDr. Oto Sova, CSc., autor 49 patentov a držiteľ striebornej medaily SAV za zásluhy v biologických vedách, dostal v roku 1993. O saponínoch napísal tri monografie, 20 vedeckých publikácií a predniesol do 800 prednášok.

Výsledkom jeho dlhoročného výskumu saponínov je výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova®, ktorý okrem toho, že napomáha zbavovať cievy od škodlivých sedimentov, prispieva aj k prečisteniu lymfy, nervov a všetkých orgánov tela, čím podporuje celkové zdravie človeka. Za DIAMOND YACCA doctor sova® nestojí žiadna náhoda, žiadne kopírovanie, ale tvrdá, niekoľkoročná práca a množstvo zrealizovaných náročných výskumov,“ dopĺňa doktor Sova.

Nie sú však saponíny ako saponíny

Na trhu je možné v súčasnosti nájsť rôzne lacné a neupravované zmesi saponínov, ktorých obsahom je pravdepodobne iba nakúpený, nedelený a neočistený prášok z yukky s potenciálne malým účinkom na ľudský organizmus a ktoré robia zlé meno nášmu zložením jedinečnému výživovému doplnku.

Patentovaná výroba

DIAMOND YACCA doctor sova® sa vyrába autofokusáciou opísanou v americkom patente MUDr. Sovu č. 5,256,269, má kontrolované zloženie vyvinuté na vedeckom základe. Nesie ochrannú známku a je certifikovaná.

DIAMOND YACCA doctor sova® 140 alebo 280 kapsúl kúpite tu.

Pridaj komentár